ADOL.CZ

Nejčastější chyby v kupních smlouvách u nemovitostí – Martin Kašpar (video)

October 28, 2019

V dnešním rozhovoru jsem vyzpovídal advokáta Mgr. Martina Kašpara, na téma nejčastějších chyb v kupních smlouvách při převodu nemovitostí. Hned na úvod jsme narazili na velmi problémové téma a tím jsou "stažené vzory z internetu". Je až s podivem, kolik lidí je schopno využít vzory zdarma, když převádí nemovitosti za stovky tisíc nebo miliony korun. V rozhovoru nanajdete tipy, jak si takový vzor upravit. Zaměřili jsme se spíše na to, kde jsou kritické body při převodu nemovitostí a čemu byste v kupní smlouvě měli přisuzovat více pozornosti. Ať už jste prodávající nebo kupující.

Martin Kašpar mimo své právnické praxe tvoří software pro advokátní kanceláře Praetor, která slouží ke kompletnímu vedení agendy advokátních kanceláří. Z toho se také vyčlenil projekt Databot, který pomáhá zejména realitním kancelářím a jejich právníkům, generovat kupní smlouvy. Hlavní výhodou je import vstupních dat z Katastru nemovitostí, čímž se minimalizují právě chyby ve smlouvách. Martin tímto produktem řešil svůj vlastní problém i problém mnoha kolegů. Při tvorbě smluv totiž často dochází k překlepům a někdy i k opomenutí určitých faktů, které "stroj" neudělá.

V rozhovoru procházíme kupní smlouvu krok za krokem a diskutujeme o chybách v popisu účastníků, ve specifikaci nemovitostí, v určení vypořádání kupní ceny, věnujeme se také předkupnímu právu a mnoha dalším tématům. Cílem nebylo podat vyčerpávající informaci o všech problémech v kupních smlouvách, ale upozornit na ty nejčastější.

Odkaz na video na Youtube:

https://youtu.be/oFGyUf_ZSG0

Odkaz na stopáž s videm na blogu ADOLu:

https://www.adol.cz/blog-video-nejcastejsi-chyby-v-kupnich-smlouvach-u-nemovitosti-martin-kaspar/