ADOL.CZ

Investice do nemovitostí na Slovensku - Hana Sopko

November 11, 2019

Pokud investujete do nemovitostí a zdá se vám, že je Česká republika malá, máte možnost investovat třeba na sousedním Slovensku. Nesetkáte se zde s velkou jazykovou bariérou a příležitostí je tam dost. To jsem pro vás zjistil v novém rozhovoru, kde mi Hana Sopko - advokátka, realitní makléřka, konkurzní správkyně a investorka v jedné osobě prozradila spoustu odlišností českého a slovenského realitního trhu.

Na začátku jsme se zaměřili na současnou situaci na realitním trhu. Diskutovali jsme například i podmínky získání hypotečních úvěrů. Jak je to s LTV nebo s výší úrokových sazeb. Pak jsem Hanku požádal o porovnání podmínek, co se týká Katastru nemovitostí, poplatků za návrhy na vklad, jaké jsou lhůty při zápisu smluv. Například jsem se dozvěděl, že slovenský Katastr zapisuje smlouvy do 30 dní a nemají tam žádnou ochrannou lhůtu. 

A co daně? Kromě toho, že se neplatí daň z nabytí, neplatí se ani daň dědická či darovací. Pro investora se zde tedy otevírá další úspora 4%, kterou investoři v Česku při nákupu a prodeji nemovitosti musí odvést státu.

Protože Hana Sopko investuje sama do nemovitostí, zejména do bytů, hovořili jsem hodně o odlišnostech v dražbách. Víte, že na Slovensku je více dobrovolných dražeb, než dražeb exekutoských? A že v rámci exekutorské dražby je dražební jistota 50% z vyvolávací ceny? 

Do čeho se obecně vyplatí na Slovensku investovat a jaké se otevírají budoucí příležitosti? Na Slovensku se například připravují pozemkové úpravy, takže je dnes hlad po podílech na zemědělských pozemcích. Zároveň jsou velmi zajímavé podíly na nemovitostech. To a mnoho dalšího se již dozvíte v novém rozhovoru.

Odkaz na blog ADOL.cz, kde najdete stopáž k rozhovoru:

https://www.adol.cz/blog-investice-do-nemovitosti-na-slovensku-hana-sopko/