ADOL.CZ

Vyjednávání o kupní ceně nemovitosti - Michal Pazdera - Justo (video)

May 13, 2019

S Michalem Pazderou z JUSTO.cz jsem v rozhovoru rozebíral jak správně vyjednávat kupní cenu nemovitosti mezi prodávajícím a kupujícím. Michal Pazdera před časem mezi kolegy z realitních kanceláří nasídlel dokument, který pojednával o tématu vyjednávání o kupní ceně z různých úhlů pohledu. To mě zaujalo natolik, že jsem si chtěl o tom s Michalem popovídat.

V rozhovoru mimo jiné mluvíme o tom, jak je hodně korektní a férové vůči zájemcům o nemovitosti, když realitní makléř (třeba na žádost majitele), navýší dodatečně cenu za nemovitost. Jde o hodně diskutované téma a za mě je to z laického pohledu určité handlování, které spíše připomíná aukci po telefonu, než seriózní jednání. Diskutujeme o tom, jak se k takovému postupu staví Zákon na ochranu spotřebitele, Občanský zákoník apod. Samozřejmě narážíme na téma klasických aukcí, které některé kanceláře v praxi využívají a to jako zcela korektní nástroj pro dosažení maximální ceny pro klienta.

V rozhovoru také mluvíme o tom, jak by měl správný postup při vyjednávání vypadat. Jak dlouhé by měly být lhůty u rezervačních smluv. Na základě čeho Michal určuje délku rezervační lhůty a výši rezervace. Bavíme se také hodně o sankcích, o často nesolidním přístupu ze strany zájemců a o tom, jak sporům předcházet.

Realitní makléř by měl většinu diskutovaných věcí znát a držet se jich, ale z naší praxe víme, že tomu tak vždycky není. Navíc pokud nemovitost prodáváte napřímo nebo hodláte nemovitost koupit, mohou se hodit některé tipy i vám.

Odkaz na BLOG, kde si můžete přehrát video:

https://www.adol.cz/blog-video-vyjednavani-o-kupni-cene-nemovitosti-michal-pazdera-justo/

Odkaz na Youtube:

https://youtu.be/dWsngwAIiaM